Stiri

Sfintii Trei Ierarhi

31 Ianuarie 2013

Sfintii Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul si Ioan Gura de Aur, sunt praznuiti pe 30 ianuarie. Au ajuns sa fie praznuiti impreuna pentru a pune capat disputei prezenta in mai multe comunitati crestine pe tema: cine este mai mare.

Sfintii Atanasie si Chiril

18 Ianuarie 2013

Sfintii Atanasie si Chiril sunt sarbatoriti pe 18 ianuarie. Ei au luptat impotriva arianismului si nestorianismului, doua erzii din secolele IV si V.

Sfantul Ierarh Dosoftei

12 Decembrie 2012

Sfantul Ierarh Dosoftei, mitropolitul Moldovei, este cinstit pe 13 decembrie. A fost canonizat de Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane pe 14 octombrie 2005. Sfantul Dosoftei s-a nascut in anul 1624 la Suceava.

Sfantul Cuvios Gheorghe de la Cernica

04 Decembrie 2012

Sfantul Cuvios Gheorghe s-a nascut in anul 1730, in Salistea Sibiului. Din cauza prigoanelor uniatilor, ajunge in Muntenia. La varsta de 19 ani, intra in slujba unui arhiereu aflat in Bucuresti, mitropolitul grec Rosca. Acest mitropolit il ia cu el

Postul Craciunului

15 Noiembrie 2012

Marti, 13 noiembrie, se lasa sec pentru Postul Craciunului sau Postul Nasterii Domnului. Din randuielile bisericesti aflam ca se lasa sec in seara zilei de 14 noiembrie, insa, pentru ca in 2012 aceasta data cade miercurea, se lasa sec cu o zi mai inainte.

Sfantul Nectarie Taumaturgul

09 Noiembrie 2012

Sfantul Nectarie s-a nascut pe 1 octombrie 1846, in oraselul Silivria din nordul Greciei. La varsta de 14 ani ajunge in Constantinopol, unde munceste doar ca sa-si castige hrana. La 20 de ani se retrage in insula Hios.

Biserica Sfanta Vineri - Herasca in plin proces de reconstructie

08 August 2013

Lucrarile de constructie ale Bisericii Sfanta Vineri Herasca din Bucuresti au ajuns in prezent au ajuns la faza de acoperire a sfantului locas (mai precis acoperirea turlelor) urmand sa fie construit pridvorul, precum si sa se execute tencuiala exterioara